W interpretacja indywidualnej z 5 marca 2021 r. (znak: 0113-KDIPT2-2.4011.940.2020.2.EC) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do pytania podatnika, czy w przypadku jeśli uzyska w danym roku podatkowym dochody z wytworzonego przez siebie kwalifikowanego IP, a nie poniesienie w tym roku kosztów związanych z tym kwalifikowanym IP, będzie mógł uwzględniać do kalkulacji wskaźnika nexus koszty związane z tymi kwalifikowanymi IP poniesione w latach poprzednich, po dniu 31.12.2012 r.
Wskaźnik nexus
Pytanie podatnika związane jest z tzw. wskaźnikiem nexus, który ustawodawca wprowadził w art. 30ca ust. 4 ustawy o PDOF. Wskaźnik ten służy do wyliczenia wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (dalej: KPWI), który może być opodatkowany preferencyjną stawką 5%. Wskaźnik ten zawiera kalkulację kosztów poniesionych przez podatnika na wytworzenie określonego KPWI, z uwzględnieniem rozróżnienia na wydatki poniesione bezpośrednio przez podatnika i wydatki na nabycie wyników prac B+R od innych podmiotów, w tym podmiotów powiązanych. Problem ze wskaźnikiem nexus, przed którym stają niektórzy podatnicy, polega na tym, że nie daje on możliwości zastosowania ulgi w sytuacji gdy zostanie wytworzone KPWI bez ponoszenia przy tym jakichkolwiek kosztów podatkowych. Stąd pytanie podatnika, czy w takiej sytuacji można sięgnąć po koszty z przeszłości.
Stanowisko fiskusa
Podatnik uzasadniając swoje stanowisko powołał się na art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca). Zgodnie z jego treścią, jeżeli w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2018 r. podatnicy nie ponoszą kosztów związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, mogą uwzględnić ich wartość poniesioną w latach poprzednich, nie wcześniej jednak niż po dniu 31 grudnia 2012 r.
Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem wskazując, że przepisy intertemporalne dotyczące preferencji IP BOX nie znajdą zastosowania w przypadku, gdy podatnik ponosił i ponosi nadal koszty działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i może na podstawie prowadzonej ewidencji rachunkowej je wyodrębnić i ustalić ich wysokość dla celów obliczenia wskaźnika nexus. Wówczas podatnik przyjmuje ich wartość wynikającą z prowadzonej przez niego ewidencji. Z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w poprzednich latach podatkowych nie ponosił kosztów związanych z kwalifikowanym IP, które zostało lub zostanie wytworzone w roku podatkowym następującym po 31 grudnia 2018 r. Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie nie będą mieć zastosowania ww. przepisy przejściowe, tj. art. 24 ustawy nowelizującej, a Wnioskodawca kalkulację wskaźnika nexus powinien dokonać w oparciu o koszty kwalifikowane jakie poniósł/poniesie po dniu 31 grudnia 2018 r. i do których prowadzi stosowną ewidencję.
Autor: Radosław Urban
Konsultant Podatkowy, ECDP Group
Zapraszamy do innych publikacji: