W ramach tzw. pakietu SLIM VAT wprowadzono szereg modyfikacji, które w założeniu mają ułatwiać rozliczenia podatkowe. Fatycznie, część zmian ma niewątpliwe charakter pozytywny (np. wydłużenie terminu na odliczenie naliczonego VAT do 3 miesięcy).
Nie da się tego jednak powiedzieć, o nowych zasadach rozliczania korekt in minus (obniżek wynagrodzenia za dostawy towarów lub świadczenie usług). Dotyczą one zarówno sprzedawców (obniżających podstawę opodatkowania i podatek należny), jak i nabywców (którzy są zobligowani do obniżania kwoty podatku naliczonego). Przede wszystkim wynika z nich konieczność ujmowania obniżki, jeśli strony dokonają uzgodnienia warunków obniżenia – o ile te warunki zostaną spełnione. Jeśli chodzi o sprzedawcę, to dodatkowym warunkiem jest wystawienie faktury korygującej.
Dla przypomnienia, poprzednie regulacje przewidywały, że sprzedawca ujmuje obniżkę, jeśli przesłał fakturę korygującą do nabywcy oraz może to potwierdzić. Po stronie kupującego, obniżenie podatku naliczonego miało miejsce wraz z otrzymaniem tej faktury korygującej.
Według zapewnień ze strony Ministerstwa Finansów, zmiana ma uprościć rozliczenia poprzez zniesienie (po stronie sprzedawcy) obowiązku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez kupującego. W praktyce jednak widać, że istotą nowego rozwiązania jest oderwanie momentu rozliczenia obniżki od chwili, w której nabywca otrzymuje fakturę korygującą. Teraz korekta powinna być rozliczona przez nabywcę, w dacie, w której są ustalone i spełnione warunki obniżki (nawet jeśli nie otrzymał on jeszcze faktury korygującej).
Nowelizacja zastąpiła poprzedni system, który mimo, że miał niegodności (z perspektywy sprzedawcy), to dawał dość jasny sposób postępowania (oparcie rozliczeń o przesłanie faktury korygującej). W zamian wprowadzono kryteria, które nie są zawsze jasne i jednoznaczne. Rzeczywistość gospodarcza jest bowiem bogata i ustalanie, kiedy konkretnie ma miejsce ustalenie i spełnienie warunków obniżki może niekiedy nastręczać trudności. SLIM VAT w tym przypadku niczego nie ułatwia, a jedynie mnoży wątpliwości.
Trzeba przyznać, że Ministerstwo Finansów zdaje się dostrzegać (częściowo) problemy związane z nowymi przepisami. Świadczy o tym zapowiedź wydania objaśnień podatkowych w zakresie pakietu rozwiązań „Slim VAT”. Opublikowano ich wstępny projekt (49 stron), w którym znalazło się siedem przykładów korekt in minus. W pewnym stopniu dają one wskazówki odnośnie stosowanie nowych regulacji – jak rozumieć „ustalanie” i „spełnianie” warunków obniżki. Nie wyjaśniają one jednak wszystkich wątpliwości. Różnych przykładów stosowanych w praktyce korekt in minus można podać znacznie więcej niż siedem.
Dodatkowo warto zadać sobie pytanie, czy warto było wprowadzać nowe zasady – mające według zapewnień być ułatwieniem i uproszeniem dla podatników – jeśli potem trzeba je obszernie tłumaczyć.
Projekt objaśnień jest dostępny pod adresem:
Autor: Michał Samborski
Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich, ECDP Group
Zapraszamy do innych publikacji: