Pod koniec 2020 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną opinię zabezpieczającą (znak DKP3.8011.15.2020) dotyczącą dopuszczalności przekształceń wewnątrzgrupowych.
Tym razem opinia zabezpieczająca dotyczyła wniesienia tytułem wkładu niepieniężnego akcji/udziałów w spółkach w ramach tzw. wymiany udziałów, przekształcenia części spółek w spółki komandytowe oraz przekształcenia spółki holdingowej z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo – akcyjną.
Sposób restrukturyzacji
Wnioskodawca w ramach planowanych działań zamierzał wnieść aportem do spółki holdingowej (mającej formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) udziały w innych spółkach z grupy. Na skutek czego spółka holdingowa miała się stać jedynym udziałowcem wszystkich spółek z grupy. Następnie wnioskodawca zamierzał przekształcić wszystkie spółki w spółki komandytowe, a spółkę holdingową w spółkę komandytowo-akcyjną. Tym samym spółka holdingowa miała zostać komandytariuszem we wszystkich spółkach zależnych, zaś wnioskodawca komplementariuszem w spółce holdingowej.
Korzyść podatkowa
W takim scenariuszu korzyścią dla wnioskodawcy miała być możliwość skorzystania z preferencji podatkowej z art. 30a ust 6a ustawy o PDOP, podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo – akcyjnej (mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy PDOP, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.
W konsekwencji wnioskodawca miałby możliwość zastosowania tzw. kredytu podatkowego polegającego na możliwości odliczenia od przychodów komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku CIT należnego od dochodu tej spółki.
Brak sztuczności
Szef Krajowej Administracji Skarbowej uznał powyższe działanie za proces naturalny, stwierdzając że uzyskanie korzyści podatkowej nie będzie jedynym czynnikiem determinującym dokonanie restrukturyzacji.
Jak wskazano w przedmiotowej opinii zabezpieczającej działanie to w przedmiotowej sprawie miało przede wszystkim na celu zabezpieczenie sukcesji rodzinnej, zwiększenie możliwości pozyskiwania kapitału zewnętrznego, a także zwiększenie wpływu wspólników na prowadzoną przez spółki działalność.
W opinii zabezpieczającej zauważono, że we wskazanych okolicznościach trudno uznać, że pomniejszenie podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów wnioskodawcy (jako komplementariuszy spółki komandytowo – akcyjnej) z tytułu udziału w zyskach spółki holdingowej komandytowo – akcyjnej o kwotę ustaloną zgodnie z literalnym brzmieniem art. 30a ust. 6a, ust. 6b i ust. 6c ustawy PDOP jest sprzeczne celem czy też przedmiotem tych przepisów bądź ustawy podatkowej.
Autor: Paweł Janiak
Konsultant podatkowy, ECDP Group
Ilustracja do artykułu: Biznes zdjęcie utworzone przez pressfoto – pl.freepik.com
Zapraszamy do innych publikacji: