Regulacje dotyczące podatku VAT przewidują możliwość posługiwania się tzw. fakturami uproszczonymi w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro. Dokumenty te nie muszą zawierać części informacji, w szczególności nazwy i adresu nabywcy (usługobiorcy). Wymagane jest jednak podanie NIP kupującego.
W praktyce, przepisy o fakturach uproszczonych stosuje się głównie w odniesieniu do paragonów. Paragon, który jest wystawiony zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ponadto zawiera NIP nabywcy spełnia bowiem definicję faktury uproszczonej.
Tutaj warto podkreślić, że w razie posłużenia się paragonem z NIP (stanowiącym fakturę), nie powinno się dodatkowo sporządzać kolejnej faktury do danej sprzedaży („faktury do paragonu”). Dwukrotne sporządzenie faktury do tej samej czynności jest bowiem wykluczone.
Uznanie paragonów z NIP za faktury ma znaczenie przede wszystkim z perspektywy kupującego, który może odliczać podatek naliczony zawarty na takim dokumencie. Przyjmuje się, że w ewidencji w ramach JPK w polu dowód zakupu podaje się wtedy numer paragonu.
Sposób wykazywania w JPK u sprzedawcy budził natomiast wątpliwości. Z jednej strony, chodzi tu o bowiem czynności zaewidencjonowanie już na kasie rejestrującej. Taka sprzedaż jest zaś w JPK uwzględniana zasadniczo poprzez wpis zbiorczy odnoszący się do raportu kasowego z danego okresu (zawierającego także paragony z NIP).
Mowa jest jednak o fakturach – a tego rodzaju dokumenty są w JPK wykazywane z reguły w sposób odrębny (osobne wpisy do każdego dokumentu). Sugeruje to konieczność, „wyjmowania” paragonów z NIP z raportu kasowego i ujmowania ich w JPK w odrębnych pozycjach.
Początkowo ze strony ze strony organów oraz Ministerstwa Finansów pojawiały się sprzeczne informacje jak pochodzić do tej kwestii. Przy uchwalania przepisów odnośnie JPK z deklaracją (JPK_V7M lub JPK_V7K) przyjęto jednak, że paragony z NIP będą ujmowane w ewidencji sprzedaży jako odrębne faktury. Przy czym, jeszcze przed wejściem w życie tych regulacji (co początkowo miało mieć miejsce 1.04.2020 r., ale nastąpiło 1.10.2020 r.) wprowadzono dodatkowy okres przejściowy. W jego trakcie, sprzedaż ujęta fakturami uproszczonymi nie musiała być wykazywana w JPK, o ile została ujęta w dowodzie zbiorczym dotyczącym sprzedaży z kasy rejestrującej. Okres przejściowy początkowo przewidziano do 31.12.2020 r., ale przedłużono następnie do 1.07.2021 r.
Niedawno został zaś opublikowany kolejny projekt rozporządzenia zmieniającego odnoszącego się do JPK. W kwestii paragonów z NIP, przyjęto ostatecznie, że nie będzie konieczności wykazywania każdego takiego dokumentu odrębnie. Rozwiązanie dotyczące okresu przejściowego ma więc zostać na stałe – także po 1.07.2021 r..
Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (tekst pierwotny: Dz. U. z 2019 r. poz. 1988; zmiany: Dz. U. z 2020 r. poz. 576 i poz. 2326).
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (numer z wykazu 316):
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12344751
Autor:
Michał Samborski
Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich, ECDP Group