Leasing operacyjny podlega ograniczeniom zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego.
Zgodnie z art. 15c ust 12 ustawy o PDOP poprzez koszty finansowania dłużnego rozumie się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, w szczególności odsetki, w tym skapitalizowane lub ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione.
Jak wynika ze stanowiska organów podatkowych, za koszty finansowania dłużnego uważać należy także część odsetkową leasingu operacyjnego. Tym samym wydatki na zapłatę odsetek od leasingu finansowego powinny podlegać limitowaniu o którym mowa w art. 15c ustawy o PDOP. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22.12.2020 r. (znak 0111-KDIB1-1.4010.434.2020.1.NL), stwierdził iż „nie budzi wątpliwości Organu, że przepis art. 15c ust. 12 i ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie do wszystkich rodzajów leasingu, który jedynie w aspekcie podatkowym, na gruncie prawa polskiego, może stanowić dwa odrębne rodzaje leasingu.
Zauważyć zatem należy, iż jeżeli ustawodawca zamierzałby wykluczyć z ww. przepisów część odsetkową raty leasingowej w przypadku leasingu operacyjnego, to zawarłby w tym względzie stosowne zapisy w ustawie podatkowej (jak ma to miejsce np. w przypadku określonym w art. 15c ust. 8 ustawy o PDOP dot. finansowania długoterminowego projektu z zakresu infrastruktury publicznej), co jednakże nie miało miejsca”