Niejednokrotnie stosunki między kontrahentami kształtują się w ten sposób, że warunkiem przystąpienia lub przedłużenia umowy jest wypłata przez jedną ze stron opłaty motywacyjnej. Taka opłata jest wypłacana w zamian za gotowość do zawarcia lub przedłużenia umowy handlowej. Zdarza się że niektórzy podatnicy mają wątpliwości czy powinni opodatkować taką opłatę podatkiem VAT.
Stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako: ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z kolei, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Na podstawie powyższych przepisów możemy skonstruować zasadę, zgodnie z którą, jeżeli w danej transakcji można dopatrzyć się świadczenia to podlega ona regulacjom ustawy o VAT. Należności wypłacane bez związku z wykonywaniem świadczenia pozostają poza systemem VAT.
W niniejszym przypadku, opłata motywacyjna wypłacana jest za to, że kontrahent otrzymuje zlecenie i może wykonywać czynności określone w umowie.
W takiej sytuacji kontrahent zobowiązując się do zawarcia umowy dostawy lub świadczenia usług, świadczy na rzecz drugiego podmiotu czynność, którą można zaklasyfikować jako usługę. Występuje wyraźny związek wypłaty opłaty motywacyjnej ze wzajemnym zachowaniem kontrahenta, polegającym na zawarciu umowy dostawy lub świadczenia usług. Wobec czego, przedstawiona opłata motywacyjna stanowi wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, które podlega przepisom ustawy o VAT.
Powyższe zostało potwierdzone w interpretacji znak: 0112-KDIL3.4012.414.2020.2.LS z 21.08.2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – „W takiej sytuacji występuje wyraźny związek wypłaconego przez Wnioskodawcę wynagrodzenia za wzajemne zachowanie kontrahenta – zmianę warunków (gotowość do zmiany warunków) Umowy handlowej. Bowiem kontrahent zobowiązując się do zmiany warunków (gotowość do zmiany warunków) Umowy handlowej z Wnioskodawcą, a nie z innym podmiotem, świadczy na rzecz Wnioskodawcy czynność, którą można zaklasyfikować jako usługę. Tak więc otrzymana przez kontrahenta od Spółki kwota w postaci Opłaty motywacyjnej jest/będzie związana z określonym zachowaniem kontrahenta, a zatem świadczeniem przez niego usługi. W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie zostały spełnione wszystkie przesłanki warunkujące uznanie ww. czynności za odpłatna usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.”
Podsumowując, opłata motywacyjna stanowi wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (świadczenie usług).
Autor: Agnieszka Budziak
Konsultant podatkowy w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.
Zapraszamy do innych publikacji: