Adresy wirtualne są kwestionowane dla rejestracji VAT.
Organy podatkowe oraz sądy administracyjne kwestionują możliwość podawania w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT tzw. adresów wirtualnych, czyli adresów do korespondencji udzielanych wielu podmiotom, np. przez biura księgowe lub biura coworkingowe. Twierdzą, że taki adres jest jedynie adresem dla celów rejestracji i adresem do korespondencji. Adres taki nie jest adresem siedziby podatnika.
Przepisy ustawy o VAT nie zawierają wprawdzie definicji miejsca siedziby działalności podatnika, niemniej podatnik w zgłoszeniu identyfikacyjnym ma obowiązek podać dane, które mają go identyfikować. W wyroku z 13 listopada 2019 r. I FSK 1363/17 Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że przez “adres siedziby” podatnika podany dla celów zgłoszenia rejestracyjnego w formularzu VAT-R “Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług” na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy o VAT należy uznać adres, zawierający co najmniej nazwę miejscowości i ulicy, numer budynku oraz lokalu, w którym faktycznie funkcjonuje zarząd przedsiębiorstwa podatnika i zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego nim zarządzania. Adres wirtualny nie spełnia takich warunków. Pojęcie “adresu siedziby” podatnika nie oznacza adresu do doręczania korespondencji, a takim jest w istocie adres wirtualny.
Za “adres siedziby” (dla celów VAT) nie może być uznany adres udostępniany wielu podmiotom podlegającym wpisowi do rejestru przedsiębiorców w celu umożliwienia rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, pod którym podmioty te nie wykonują faktycznie żadnej działalności, w tym funkcji zarządu. Konieczne jest aby podatnik w miejscu adresu posiadał biuro oraz prowadził tam działalność gospodarczą.
(zob. wyrok WSA w Kielcach z dnia 29.12.2020 r., sygn. akt I SA/Ke 377/20)